برف کوری

سطح چشم ( قرنیه و ملتحمه) درست مانند پوست، اشعه ماوراء بنفش را جذب می کند. در معرض قرار گرفتن طولانی می تواند باعث آفتاب سوختگی این بافت ها بشود و برف کوری (Photophthalmia) را ایجاد کند. هر منبع اشعه ماوراء بنفش – خورشید ، لامپ های ماوراء بنفش یا جوشکاری برق کاری – می تواند تولید برف کوری کند. در مدت در معرض اشعه قرار گرفتن هیچ احساسی بجز شدت نور، اخطاری به فرد نمی کند . نشانه های این اختلال ممکن است در ۸ تا ۱۰ ساعت تکامل پیدا کنند. در ابتدا احساس خشکی و ناراحتی در چشم مشاهده می شود، اما زمانی که نشانه ها گسترش پیدا می کنند احساس پر بودن چشم ها از شن به انسان دست می دهد. حرکت چشم ها یا چشمک زدن شدیداً درد آور می شوند. حتی در معرض نور قرار گرفتن هم می تواند باعث درد بشود. باد کردن پلک ها قرمز شدن چشم ها و اشک آمدن بسیار به وقوع می پیوندند. یک کوری برف شدید می تواند چند روزی فرد را از کار بیاندازد و حتی می تواند به زخم قرنیه، و آسیب دائمی به چشم منجر گردد.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAجلوگیری از برف کوری:
از بروز برف کوری می توان و باید با استفاده از عینک های آفتابی یا گوگل، جلوگیری کرد. هر لنزی که کمتر از ده درصد طیف  نوری ایجاد کننده قرمزی پوست(erythemal band) نور خورشید (زیر ۳۲۰ نانومتر) را انتقال دهد چیز مطلوبی است.عینک ها باید بزرگ و دارای انحنا به اطراف باشند تا مانع از نور منعکس شده از جوانب و و پایین بشوند. زمانی که مقدار اشعه ماوراء بنفش زیاد است، مثا ارتفاعات مقعر پوشیده از برف، عینک های گوگل (شبیه عینک جوشکاری – مترجم) ایمن تر هستند، علی رغم اینکه ممکن است که آن ها کمتر راحت باشند و زود مه آلود شوند. اگر فقط عینک عادی موجود باشد باید روی پلک ها را کرم ضد آفتاب زد تا از سوختگی جلوگیری کرد. عینک آفتاب اضطراری  باید همراه داشت ولی در حالت اضطراری می توان از یک تکه مقوا با یک سوراخ کوچک در وسط آن برای دیدن، استفاده کرد. چشم ها را می توان به نوبت طوری پوشاند که در هر زمان فقط یک چشم در معرض نور خورشید باشد.
محافظت از چشم ها در روزهای ابری هم باید با همان شدت و دقت روز های آفتابی انجام شود. در صورتی که ابرها نازک باشندبرف کوری حتی در یک طوفان برف هم می تواند به وقوع بپیوندد.
درمان برف کوری
برف کوری به طور خود به خود ظرف چند روز بهبود پیدا می کند درد ( که می تواند شدید باشد) را می توان با کمپرس سرد و محیط تاریک موقتاً تخفیف داد  استفاده به هنگام موالی (هر ساعت) از دارو های چشم که حاوی استروئید ضد التهاب باشند، می تواند باعث تخفیف درد و کاهش واکنش التهاب  و کوتاه تر شدن دوره بیماری شود  فرد مریض نباید چشمهای خود را بمالد.از مواد بی حسی موضعینباید استفاده کرد ، چرا که آنها خیلی سریع تأثیر خود را از دست می دهند و ممکن است  باعث آسیب سطح ظریف مردمک شوند.

منبع: پزشکی کوه نوردی   
نوشته: گروهی از پزشکان آمریکا
ترجمه: رحیم دانایی

همچنین ببینید

ماسک

هنگام ورزش از ماسک استفاده نکنید

بر اساس تازه‌ترین یافته‌های محققان دانشگاه هرتفورد شایر، استفاده از ماسک هنگام انجام ورزش‌های سنگین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *