خانه / آموزش / مطالب آموزشی / سرمازدگی و یخ سوختگی پوست را بهتر بشناسیم

سرمازدگی و یخ سوختگی پوست را بهتر بشناسیم

 

 

سرمازدگی و یخ سوختگی پوست

 

یخ زدگی آسیبی است که در اثر تماس پوست بدن با یخ و چیزهای سرد ایجاد می شود. یخ زدگی معمولا پس از اینکه پوست به مدت طولانی درمعرض دمای انجماد و یا کمتر قرار بگیرد ایجاد می شود به عنوان مثال ، اگر یک قطعه یخ را به مدت طولانی مستقیما روی پوست خودقراردهید، ممکن است پوست در محل تماس با یخ دچار یخ زدگی شود.

علائم یخ زدگی چیست؟

علایم یخ زدگی شبیه علایم سوختگیها ازجمله آفتاب سوختگی می باشد. به تغییر رنگ پوست در ناحیه یخ زده دقت شود. ممکن است رنگ پوست یخ زده (آسیب دیده) قرمز روشن یا سفید و یازرد خاکستری شده باشد. سایر علائم بالقوه عبارتند از: بی حسی,خارش,گزگز پوست,درد,تاول,سفت شدن پوست.

چه چیزی باعث یخ زدگی می شود؟

یخ زدگی زمانی ایجاد می شود که پوست بدن به مدت طولانی در تماس مستقیم با یخ یا چیزهای بسیار سرد قرار بگیرد. استفاده مستقیم و طولانی مدت از کیسه یخ (آیس پک). برای درمان عضلات و اعضای آسیب دیده( به عنوان کمپرس سرد)می تواند باعث بروزیخ زدگی در عضو آسیب دیده گردد. تماس طولانی پوست بدن بابرف،هوای سرد و طوفان سرد می تواندباعث یخ زدگی شود هنگامی که پوست دچار یخ زدگی شود آب موجود در سلولهای آن ناحیه منجمد شده و کریستال های تیز ایجاد میکند این کریستال های تیز باعث پاره شدن سلول می شود.

در صورت ادامه وضعیت عروق خونی نزدیک به محل یخ زگی دچار مشکل می شوند. و این کار باعث می شود خون رسانی به محل یخ زده مختل شده باعث تشدید آسیب گردد.

عوامل خطر ساز یخ زدگی چیست؟

اگرپوشش لباس شما مناسب فصل سرما نباشد و مدت زمان زیادی رادرشرایط سرد و یا طوفان سرد بمانید ممکن است در معرض خطر بالای یخ زدگی و آسیب های ناشی از برودت هوا قرار بگیرید. نوع سبک زندگی و رفتارهای غلطی بر گردش خون و شرایط فیزیولوژیک شما  (توانای درتشخیص وضعیت بالینی ) تاثیر گذار می باشند و شما را درمعرض خطر بالاتری برای دچار شدن به یخ زدگی قرار میدهد.

۱) خطر یخ زدگی در فرد بیشتر خوهد شد اگر سیگار بکشد.

۲) داروی بتا بلوکر استفاده کند (سبب کاهش جریان خون به پوست می شود)دیابت داشته باشد.

۳) اختلال عروق محیطی داشته باشد و یا گردش خون در فرد مشکل داشته باشد. س

۴) نوروپاتی محیطی داشته باشد و قادر به حس بروت و آسیب احتمالی نباشد.

۵) کودکان کم سن و افراد مسن با توجه به اینکه پوست نازک دارند درمعرض خطر بالای یخ زدگی قرار دارند.

یخ زدگی چگونه تشخیص داده می شود؟

اگرفکر می کنید دچار یخزگی شده اید ،هر چه سریعتر از منبع سرما فاصله بگیرید (ترک موقعیت)وبه تدریج پوست خود را گرم کنیدسرمازدگی و یخ سوختگی پوست
اگر یکی ازموارد زیر را تجربه می کنید،سریعا به پزشک مراجعه کنید:
پوست ناحیه یخ زده در هنگام گرم کردن بی حس می باشد و گرم نمی شود و گزگز نمی کند.
پوست ناحیه آسیب دیده سفید است و هنگام گرم کردن به رنگ طبیعی ناحیه مجاور تغییر رنگ نمی دهد.
هنگامی که پوست ناحیه یخ زده را لمس می کنید پوست,سفید،سرد وسخت است.
هر کدام از علایم فوق نشانه آسیب شدید ناشی از یخ زدگی می باشد و لازم است اقدامات درمانی مناسب انجام گردد
در صورت ایجاد تاول در پوست آسیب دیده،لازم است به پزشک مراجعه کرده تا ضمن معاینه با توجه به شدت و وسعت یخ زدگی درمان مناسب برای بهبود وضعیت فعلی تجویز نماید.

برای تسکین درد،از مسکن های مجاز استفاده کنید

هنگامی که پوست شما روند بهبود را طی میکند،از ژل آلوئوورا یا سایر ژلهای موضعی موجود برای بهبود وضعیت استفاده کنید. درصورت ایجاد آسیب شدیدبافتی و باقی ماندن نشانه های آن مانندسفیدی پوست، بی حسی ناحیه و سرد و سفت ماندن پوست بعد از اینکه به آرامی گرم شد، به پزشک مراجعه کنید. پزشک با توجه به وضعیت بالینی ممکن است دارو تجویز کند یا ناحیه آسیب دیده را جراحی کند و یا دیگر گزینه های درمانی را توصیه کند.

دوره درمان آسیب ناشی از یخ زدگی چیست؟

بسته به شدت آسیب ،ممکن است چند هفته یا حتی چند ماه برای بهبود زمان طول بکشد. ممکن است در ناحیه آسیب دیده بعد از بهبود جای زخم باقی بماند. درموارد نادر،ممکن است پزشک بافتهای آسیب دیده را جراحی کند اما اکثرا ،شما می توانید یک بهبود کامل را انتظار داشته باشید. سرمازدگی و یخ زدگی پوست برای کمک به فرآیند بهبود،منطقه آسیب دیده را از سرما دور نگه دارید ودر مقابل نورخورشید بپوشانید.

چگونه می توان از یخ زدگی جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری ازیخ زدگی،یک لایه لباس یا یک حوله بین پوست و منبع سرما قرار دهید به عنوان مثال، آیس پک را مستقیم روی پوست قرار ندهید درعوض،دور آیس پک حوله بپیچانید. استفاده ازیک کیسه سبزیجات یخزده(دمای برودت کمتر)به جای آیس پک،ممکن است خطر یخ زدگی راکاهش دهد. همچنین استفاده از لباسهای مناسب آب وهوای سرد و پوشیدن لباس هایی که بدن شما را از طوفان های سرد محافظت نماید در پیشگیری از یخ زدگی تاثیر دارد.سرمازدگیزدگی و یخ سوختگی پوست
منبع: وبسایت سلوچ

 ترجمه: دکتر شهرام برفی

 

همچنین ببینید

ماسک

هنگام ورزش از ماسک استفاده نکنید

بر اساس تازه‌ترین یافته‌های محققان دانشگاه هرتفورد شایر، استفاده از ماسک هنگام انجام ورزش‌های سنگین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *