خانه / آموزش / مطالب آموزشی / علم کوهنوردی

علم کوهنوردی

منظور از علم کوهنوردی مجموعه اطلاعاتی است که امروزه از سوی کوهنوردان در اجرای موفق برنامه های کوهنوردی مورد استفاده قرار می گیرد. برنامه هایی که به خصوص در شرایط سخت زمستان اجرا می شوند. اطلاعاتی که بازخورد آنها سبب نوآوری در تولید تجهیزات و تجهیز کوهنوردان برای اجرای موفق برنامه های آتی آنان می گردد. گستره این اطلاعات از پزشکی تا مهندسی مواد، طراحی صنعتی و مهندسی نساجی را در بر می گیرد. به طوری که در حال حاضر کوهنوردی به آزمایشگاهی برای افزایش توان آدمی در غلبه بر طبیعت تبدیل شده است. اجرای موفق برنامه های زمستانی علاوه بر تجربه و آموزش های پایه نیاز به تجهیزات مناسب و مهمتر از آن نحوه کارکرد و استفاده از این تجهیزات دارد. این سطح از اطلاعات به ما کمک می کنند تا ایمنی خود را در برنامه ها افزایش داده و بعلاوه لذت بیشتری را نیز نصیب خود کنیم.


چرا کوهنوردی و چرا کوهنوردی در زمستان؟ پاسخ به سئوال اول را به خودتان واگذار می کنیم اما در پاسخ به سئوال دوم، به باور ما کوهنوردی در فصل زمستان تمرین کاملی از کوهنوردی است و باعث افزایش مهارت ها و توانایی ها حتی برای صعود به کوهستانهای دور دست می شود. در این نوع برنامه ها باید بدانیم که در هوای سرد زمانی که کفش های بزرگ و لباس های ضخیم ما را محدود می کنند، بخصوص وقتی که کوله پشتی سنگینی را حمل می کنیم، چه کار باید بکنیم. باید یاد بگیریم چطور با سرعت حرکت کنیم درحالیکه زیر پایمان برف های نرم قرار دارند، باید به خود متکی باشیم، بتوانیم خود را گرم نگه داریم، مهارت های لازم برای شب مانی در هوای آزاد را بیاموزیم، بتوانیم سیستم خواب خود را کنترل کنیم و در شرایط سخت فاکتورهای آسایش خود را فراهم آوریم. داشتن این مهارت ها نیاز به سطح بالایی از اطلاعات در زمینه های گوناگون از قبیل تجهیزات و نحوه کارکرد آنها، نکات فنی، فیزیولوژی بدن و هواشناسی، بهمن و خطرات آن، صاعقه و … دارد.
بسته به اینکه شما در چه سطحی از فعالیت هایی که در محیط های طبیعی انجام می شود شرکت دارید، ممکن است با یک یا چند و یا با تمامی این خطرات روبرو شوید. بنابراین برای پیشگیری از صدمه دیدن که ممکن است در کوتاه مدت و یا در بلند مدت سبب از کار افتادگی، نقص عضو و یا مرگ شما گردد، شما باید در دوره های آموزشی لازم شرکت کرده و مسئولیت دارید تا اطلاعات خود را بروز نگه دارید. هدف ما در این مجموعه مطالب فراهم آوردن زمینه دسترسی به این اطلاعات با کیفیت ذکر شده بوده است. این مجموعه مطالب، طیف گسترده ای از نیازها در کوهنوردی را پوشش می دهند که با توجه به توان و بضاعت علمی اعضای انجمن به مرور کامل تر می گردد.

دوباره تاکید می کنیم که این مسئولیت فردی شماست تا با توجه به خطرات حضور در محیط های طبیعی و صدماتی که ممکن است از این خطرات به شما وارد شود، ارزیابی مناسبی از تجهیزات،سطح آمادگی جسمی و روانی خود داشته و سپس به محیط های طبیعی وارد گردید. مسئولیت استفاده و بکارگیری این مطالب بر عهده خود شما است.

منبع: http://utmc.ut.ac.ir/Info.htm

همچنین ببینید

ماسک

هنگام ورزش از ماسک استفاده نکنید

بر اساس تازه‌ترین یافته‌های محققان دانشگاه هرتفورد شایر، استفاده از ماسک هنگام انجام ورزش‌های سنگین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *