خانه / روابط عمومی / اطلاعیه ها / نحوه صحیح تعویض دنده دوچرخه

نحوه صحیح تعویض دنده دوچرخه

.

🚴🚴نحوه‌ی صحیح تعویض دنده‌ی دوچرخه یکی از عوامل بسیار مهم در کیفیت دوچرخه‌سواری است. با تعویض دنده، رکاب‌زدن به‌مراتب آسان‌تر خواهد شد.

📌چه زمانی دنده‌ها را باید تعویض کرد؟

سرعت چرخش پاها در زمان دوچرخه‌سواری عامل تعیین‌کننده در تعویض دنده است. به‌صورت کلی باید سرعت چرخش دورِ پای شما در زمان دوچرخه‌سواری بین ۸۰ تا ۱۱۰ دور در دقیقه باشد.

اگر از این مقدار کمتر باشد بدان معنا است که فشار بسیاری به روی پای شما وارد می‌شود و زانوهای شما ممکن است آسیب ببینند و‍ اگر این تعداد بالاتر از ۱۱۰ دور در دقیقه باشد می‌تواند به‌راحتی باعث سایش زانوها و آسیب مفاصل گردد.🚵🚵

📌مقدار مجاز تعویض دنده

زمانی که از کوچک‌ترین سینی طبقه در جلوی دوچرخه استفاده می‌کنید مجاز هستید که در دنده‌ی عقب از سه یا چهار خودرو بزرگ‌تر استفاده کنید و زمانی که در جلوی دوچرخه از سینی‌ وسط استفاده می‌کنید، در خودروهای عقب مجازید که صرفاً از خودروهای وسط استفاده کنید و زمانی که از بزرگ‌ترین سینی در دنده‌ی جلو استفاده می‌کنید مجاز به استفاده از خودروهای کوچک سه یا چهار در عقب دوچرخه هستید.

📌کلاج‌گرفتن در زمان تعویض دنده

به همان شکل که در زمان رانندگی با خودرو، برای تعویض دنده نیاز به کلاج‌گرفتن است تا برای لحظه‌ای فشار موتور برداشته شود و دنده‌ها به‌راحتی تعویض گردند برای دوچرخه هم همین روال وجود دارد.

🔶برای تعویض دنده در زمان دوچرخه‌سواری نیاز است عمل کلاج‌گرفتن را انجام دهید. در دوچرخه‌سواری این عمل با کم‌کردن فشار وارده به رکاب‌ها انجام می‌شود؛ به این شکل که در زمان تعویض دنده می‌بایست برای ثانیه‌ای فشارِ روی رکاب‌ها را کم کرده و بعداز آن دنده را تعویض نمایید و سپس فشار را روی رکاب به‌تدریج  بالا ببرید.🚴🚵

 

▪️تهیه و تنطیم : جواد حمیدی

@tilar_climbing_group

همچنین ببینید

” یخچال بالترو “

یخچال بالترو در پاکستان مانند رودخانه یخ زده غول پیکر است که توسط کوه‌های عظیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *