خانه / آموزش / مطالب آموزشی / هنگام ورزش از ماسک استفاده نکنید
ماسک

هنگام ورزش از ماسک استفاده نکنید

بر اساس تازه‌ترین یافته‌های محققان دانشگاه هرتفورد شایر، استفاده از ماسک هنگام انجام ورزش‌های سنگین می‌تواند منجر به مرگ افراد شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، به دنبال شیوع ویروس کرونا در جهان و ابتلای میلیون‌ها نفر به این ویروس و جان باختن شمار زیادی از مردم دنیا، سازمان جهانی بهداشت تا زمان کشف واکسن ضد کرونا توصیه‌هایی برای پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ ارائه داده و همه مردم جهان را ملزم به رعایت آن‌ها کرده است.

یکی از تاکیدات WHO در این زمینه استفاده از ماسک بوده است که نقش بسیار کلیدی در این باره دارد، این امر سبب شده تا بسیاری از افراد در بیشتر مکان‌های عمومی از ماسک استفاده کنند. یکی از این موارد سالن‌های ورزشی است، جایی که افراد در آن‌ها مشغول انجام فعالیت‌های سنگین هوازی و بدن سازی هستند.

با وجود تاثیرات بسیار استفاده از ماسک به خصوص در مکان‌های شلوغ در پیشگیری از ابتلا به کروناویروس جدید، به تازگی متخصصان درباره خطر استفاده از ماسک هنگام ورزش‌های سنگین هشدار داده‌اند. این مساله پس از آنکه دو نوجوان هنگام انجام ورزش اجباری مدرسه با ماسک جان خود را از دست دادند، بیشتر قوت گرفت.

یکی از محققان دانشگاه هرتفورد شایر در تازه‌ترین تحقیقات خود مدعی شد استفاده از ماسک هنگام ورزش می‌تواند احتمال مرگ را در افراد افزایش دهد. بر اساس اظهارات این محقق هنگامی که ورزش سنگین می‌کنیم، ماهیچه‌های ما اسید لاکتیک تولید می‌کنند که این باعث احساس سوزش شده و سپس به دی اکسید کربن تبدیل و بازدم می‌شود؛ اما اگر دی اکسید کربن توسط ماسک به دام بیفتد چه اتفاقی می‌افتد؟ با حرکت از ورزش متوسط تا سنگین ممکن است در تنفس دوباره، دی اکسید کربن وارد بدن شود که این امر می‌تواند باعث کاهش عملکرد شناختی و تنفس شود.

به گفته او همچنین ممکن است در هوای بازیافت شده اکسیژن کمتری وجود داشته باشد یعنی مشابه حالتی که در ارتفاعات تجربه می‌کنیم؛ بنابراین مهم است که درک بیشتری از محدودیت‌های ورزش سنگین با ماسک صورت داشته باشیم.

برای دستیابی به نتیجه دقیق‌تر یکی از متخصصان اقدام به ورزش با تردمیل در دو حالت با ماسک و بدون ماسک کرد. در جریان این آزمایش او دریافت در شرایطی که با ماسک ورزش کرده ۱۷ درصد با کاهش اکسیژن مواجه بوده است. هر چه با ورزش طولانی‌تر یا سخت‌تر غلظت اکسیژن بیشتر کاهش یابد، تأثیر آن بر پاسخ‌های فیزیولوژیکی بیشتر شده و باعث ایجاد علائم بیماری مانند سرگیجه یا سردرد می‌شود.

منبع: جامعه خبری تحلیلی الف

همچنین ببینید

تلفات کوهنوردی

دلایل اصلی تلفات در کوهستان

کوهنوردی به صورت انفرادی،کمبود تجهیزات، فعالیت فراتر از توان و برنامه ریزی غلط چهار عامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *