خانه / فرهنگی / اخبار / ۱۸ ساعت هولناک در ارتفاع ۳۰۰۰ متری

۱۸ ساعت هولناک در ارتفاع ۳۰۰۰ متری

یک کوه‌نورد کشته شد!

در پی گرفتار شدن ۱۴ کوه‌نورد کرمانی در ارتفاع سه هزار متری کوه های “سه کنج” کوه‌نوردان ۱۸ساعت هولناک را بر دیواره کوه سپری کردند که منجر به کشته شدن یک کوه‌نورد شد.

شب گذشته ۱۴ کوه نورد پس از صعود به دامنه های کوه های سه کنج کرمان در ارتفاعات صعب العبور این کوهستان گرفتار شدند.

کوه‌نوردان فرهنگی بخش ماهان کرمان ساعت سه عصر دوشنبه به همراه خانواده های خود به قصد تفریح به آبشار سه کنج صعود کردند که همزمان با غروب آفتاب تعدادی از این افراد به قصد صعود از دیواره مرتفع آبشار حرکت کرده که درنهایت پس از آغاز تاریکی هوا و قرار گرفتن این افراد در منطقه صعب العبور بر روی دیواره کوه متوقف شدند.

همزمان با گرفتار شدن چهار نفر از کوه‌نوردان سایر اعضای این گروه کوه‌نورد با تماس با هلال احمر خواستار کمک رسانی فوری به چهار کوه‌نورد گرفتار شدند اما در همین زمان یکی از افراد گرفتار شده به دلیل لغزش از کوه سقوط می کند و در دم جان می دهد!

امدادگران برای جلوگیری از کاهش هوشیاری
با ایجاد صدا از خواب آلودگی گرفتار شدگان جلوگیری می کردند

سه نفر باقیمانده در شرایط بسیار سخت در ارتفاع سه هزار متری ۱۸ساعت هولناک را در حالی سپری کردند که تکیه گاه آنها تنها چند سانتیمتر دیواره کوه بود، امداد گران که به دلیل تاریکی هوا امکان کمک رسانی به سه نفر کوه‌نورد گرفتار را نداشتند با قرار گرفتن در فاصله چند متری افراد گرفتار شده با حرف زدن با آنها و ایجاد صدا از خوابیدن و کاهش هوشیاری آنها در ارتفاع بالا و پرت شدن آنها جلوگیری کردند.

همزمان امداد گران به کمک افراد محلی جسد فرد سقوط کرده را از منطقه خارج کردند و ۱۰ نفر دیگر را نیز که در بخشی دیگر از کوه در راه مانده بودند به دامنه های کم شیب کوه انتقال دادند.

امدادگران در نهایت با تلاش فراوان و با استفاده از اکیپهای تخصصی دو نفر دیگر از افراد گرفتار شده را به پائین کوه منتقل کردند و هم اکنون کار انتقال فرد سوم به قله کوه و  نجات وی از دامنه کم شیب در حال انجام است.

آخرین فرد گرفتار درحال پائین آوردن از کوه است
۳۱ نفر برای نجات سه فرد گرفتار!

رئیس جمعیت هلال احمر کرمان در این خصوص اظهارداشت: این حادثه به دلیل صعود افراد از ارتفاعات و عدم آشنایی آنها با محیط کوهستان روی داد که در نهایت منجر به کشته شدن یک نفر شد و سه نفر نیز هم اکنون در حال انتقال به دامنه های کوه هستند.

کاووس محمودی افزود: عملیات امداد از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه شب گذشته آغاز شده است و هم اکنون نیز ادامه دارد و امیدوار هستیم یک نفر باقیمانده نیز به زودی از منطقه خطر خارج شود.

تاریکی هوا و شرایط سخت منطقه عملیات را کند کرد!

وی گفت: به دلیل تاریکی هوا نیروهای امدادی امکان اجرای عملیات نجات را نداشتند و در نهایت با حضور در چند متری گرفتار شدگان از خوابیدن و کاهش هوشیاری و درنهایت پرت شدن آنها از ارتفاع سه هزار متری جلوگیری کردند.

وی ادامه داد: فرد پرت شده از کوه نیز قبل از تماس کوه‌نوردان با هلال احمر دچار سانحه شده بود که به سرعت جسد وی نیز به پائین کوه منتقل شد.

این مسئول ادامه داد: برای نجات این ۱۴ نفر ۳۱ نفر امداد گر در قالب اکیپهای امداد تخصصی کوهستان درحال فعالیت هستند.

شاهد مرگ کوه‌نوردان غیر حرفه ای در کوهستانهای کرمان هستیم!
لزوم رعایت نکات ایمنی

وی با اشاره به سختی عملیات گفت: متاسفانه در طول سال بارها شاهد بروز چنین حوادث تلخ هستیم که به دلیل صعود افراد غیر حرفه ای و به همراه نداشتن راهنما و تجهیزات لازم  انجام می شود.

محمودی از مردم خواست از صعود به مناطق مرتفع بدون تجهیزات و رعایت نکات ایمنی خودداری کنند زیرا سرانجامی جز این حادثه تلخ نخواهد داشت!

منبع :‌وبلاگ کوه نوشت

همچنین ببینید

اجرای برنامه صعود به قله علم کوه

برنامه صعود به قله علم کوه در تاریخ ۲۷ و ۲۸ مردادماه با شرکت سیزده …

یک دیدگاه

  1. محسن هاشم سمیعی (سپنتا)

    با این مطلب متوجه یک موضوع فقط میشویم
    که اولین اشتباه آخرین اشتباهه تو کوهستان و این مسئله که هیچوقت بدون آشنایی به کوهستان پا نگذاریم
    امیدوارم که دیگه از این اخبار نشنویم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *