خانه / آموزش / مطالب آموزشی / دلایل کاهش وزن در ارتفاع

دلایل کاهش وزن در ارتفاع

با فرض این که جیره های غذایی خوشمزه کافی دریافت، به طور منظم تهیه، و با راحتی نسبی خورده شود، هنوز هم در واقعیت برای خوردن و نوشیدن کافی مشکلاتی وجود دارد.

اشتها و ادراک مزه هر دو در ارتفاعات بالا سرکوب می شوند. افزایش سیری با مصرف وعده های غذایی کوچکتر رخ می دهد؛ یعنی با مصرف وعده های کم حجم تر احساس سیری کامل می کنید. این تاثیر بی اشتهایی کوهستان ممکن است باعث کاهش قابل توجه وزن شود، این تاثیر برای برخی از افراد از ارتفاعات حدود ۳۶۰۰ متر و برای بیشتر افراد از حدود ۵۰۰۰ متر آغاز می شود (یعنی کاهش ۱ تا ۲ کیلوگرم در هفته) (۲). تصور می شود این تاثیر با تغییر مقادیر هورمون ها که در ارتفاع تجربه می شود، به خصوص هورمون لپتین، القا می گردد. کاهش وزن (به خصوص چربی بدن) در بین اکپدیشن های اورست قفقازی در مقایسه با شرپاها، به خصوص در ارتفاعات بالای ۵۴۰۰ متر بیشتر بود (۳). شرپاهای دارای چربی بدنی ۹٫۱% در بیس کمپ درصد چربی بدن و دور اندام را حفظ کردند، در حالی که چربی بدنی و دور اندام در قفقازی های دارای چربی بدنی ۱۸٫۴% کاهش داشت. یک مطالعه دیگر که یک ترکینگ اورست را در یک اتاقک هیپوبار (کم فشار) به مدت ۴۰ روز شبیه سازی می کرد نشان داد که افراد ۲٫۲ -/+ ۷٫۴ کیلوگرم وزن از دست دادند که ۲٫۵ کیلوگرم آن چربی بدن بود.

این کاهش وزن مستقل از هر گونه نشانه بیماری ارتفاع حاد (AMS) بود که در آن فرد مبتلا احساس گرسنگی می کند، اما به دلیل تهوع تمایلی به خوردن یا نوشیدن ندارد. AMS ممکن است در ارتفاعات متوسط (معمولا بالای ۲۵۰۰ متر) رخ دهد.

بهداشت فردی ضعیف یکی از دلایل بسیاری است که ممکن است باعث اسهال شوند و در استاندارد شماره ۵ UIAA به آن پرداخته شده است. اسهال باعث کاهش وزن و عدم تعادل الکترولیت در هر ارتفاعی می شود (به استاندارد شماره ۵ UIAA، اسهال مسافر مراجعه کنید). یک نوشیدنی برای جایگزینی الکترولیت پایه در صفحه ۶ ارائه شده است.

دیگر دلایل کاهش وزن ممکن است شامل از دست دادن اشتها به دلیل تغییر منو، راحتی و/یا عادت، یا جدا شدن از دوستان/خانواده باشد. خوردن و آشامیدن تحت تاثیر نیاز به تمرکز یا وظایف فیزیکی و صعود، یا حتی بقا قرار می گیرد (۴).

صرف نظر از وضعیت تمرین فیزیکی هر فرد، هیپوکسی نیز ممکن است منبع انرژی (چربی یا کربوهیدرات) ترجیحی بدن را تغییر دهد، و این مساله بین دو جنس متفاوت است.

با کاهش وزن در ارتفاع، ترکیب بدن نیز تغییر می کند، و این مساله وابسته به پروفایل ارتفاع، ترکیب بدنی قبلی و جنسیت است. تعادل مایعات در بدن نیز ممکن است به دلیل شرایط هیپوکسیک تغییر کند.

اگر غذای خوشمزه کافی به راحتی در دسترس بوده و در شرایط نسبتا راحت مصرف گردد، می توان کاهش وزن بالقوه را به حداقل رساند

منبع: UIAA
ترجمه: گروه کوهنوردی تیلار رشت

 

 

 

همچنین ببینید

ماسک

هنگام ورزش از ماسک استفاده نکنید

بر اساس تازه‌ترین یافته‌های محققان دانشگاه هرتفورد شایر، استفاده از ماسک هنگام انجام ورزش‌های سنگین …