خانه / فرهنگی / معرفی کتاب های کوهنوردی / معرفی کتاب «لمس بام دنیا»

معرفی کتاب «لمس بام دنیا»

کتاب : ” لمس بام دنیا ” – اریک واینمایر(Erik Wiehenmayer) در سپتامبر سال ۱۹۶۸ میلادی در کشور آمریکا متولد شد. و بعلت بیماری خراشیدگی شبکیه چشم در سن سیزده سالگی بطور کامل بینایی خود را از دست داد.

با وجود این معلولیت، اریک زندگی پرشوری را در پیش میگیرد. در این کتاب او از سرگذشت پرماجرا، امیدبخش و تاثیر گذار خویش ، در تکاپو برای گذر از محدودیتهایی که نابینایی و دنیای افراد بینا بر او تحمیل کرده و نقش خانواده اش در مبارزه با این ناملایمات سخن به میان میآورد.

او از رویایش برای صعود به بام دنیا ، اورست، سخن میگوید ، رویایی که به حقیقتی حیرت انگیز تبدیل می گردد ، رویایی که تنها عده قلیلی از کوهنوردان موفق به تحقق آن شده اند. از قلل برف گرفته مک کینلی ( آمریکای شمالی ) تا قلل سر به فلک کشیده آکونکاگوآ و کلیمانجارو، و سرانجام تلاش واپسین برای گام نهادن بر قله اورست

و گوشه ای از این کتاب ارزشمند:

قله ی آکونکاگوآ ( بلندترین قله ی آمریکای جنوبی ) در دید من ، چشم اندازی خیره کننده پدید نیاورد. این قله برای من توده ای از سنگ بود که صلیبی فلزی و سرد در میان آن قرار گرفته بود. یک قله، چیزی بیش از مکانی است که تنها منظره ای خیره کننده برای انسان پدید آورد.

شاید این یک تعصب باشد ولی من باور نمیکنم که انسانی، علت صعودش به قله را ، دیدن منظره ی اطراف بیان کند. هیچ کس سختی کوهستان را برای دیدن یک منظره تحمل نمیکند. قله، تنها جایی بر کوهستان نیست. قله در قلب و ذهن ما جای دارد.

قله ، پاره ای از یک رویاست که به حقیقت می پیوندد و مدرکی مسلم بر این است که زندگی مان با معناست. قله نشانی از آن است که میتوانیم با قدرت اراده و توان جسممان ، زندگی را به آنچه می خواهیم و آنچه دستانمان قدرت خلق آن را دارند، تبدیل کنیم.

نام کتاب: لمس بام دنیا

نویسنده: اریک واینمایر

مترجم: بهروز خباز بهشتی

ناشر: نغمه نواندیش
منبع : www.kziran.com

همچنین ببینید

زنان قله آناپورنا

جایی برای زنان بر روی قله آناپورنا

این کتاب فقط شرح حال صعود به کوهی بلند و خطرناک نیست٬ بلکه داستان تلاش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *