خانه / فرهنگی / “آپا شرپا” مشهورترین فاتح قله اورست

“آپا شرپا” مشهورترین فاتح قله اورست

20110510xapa

آپا شِرپا،کوهنورد بزرگ،در کشور نپال یک قهرمان است. او رکورد اورست را شکسته،زیرا تا به حال ۲۰ مرتبه به قله‌ این بلندترین کوه زمین صعود کرده است.

مردمان بومی نپال را “شرپا” می‌‌نامند. آنها از ۵۰۰ سال پیش تا کنون در کوه‌ها زندگی می‌کنند. واژه‌ “شرپا” به معنی “مردمان شرق” است. امروزه حدود ۱۸۰ هزار شرپا در قسمت مرکزی و جنوبی هیمالیا ساکن هستند. در اصطلاح کوهنوردی “شرپا” به افرادی اطلاق می‌شود که در ازای دستمزد، به کوهنوردان اورست در حمل بارشان کمک می‌کنند.

ایستادن بر روی سقف دنیا برای “آپا شرپا” هنوز هیجان‌انگیز است

“آپا شرپا” نیز یکی از این افراد است. اما او نه تنها کوهنورد ماهری ا‌ست، بلکه توانسته رکورد اورست را بشکند و ۲۰ بار به قله‌ آن صعود کند. با وجود این، ایستادن بر روی سقف دنیا برای “آپا شرپا” هنوز بسیار جالب و هیجان‌انگیز است. او می‌گوید که در آن ارتفاع احساس می‌کند که در آسمان است. اما اگر کسی جثه‌ ظریف و یک متر و ۶۰ سانتی آپا شرپا را ببیند، گمان نمی‌کند که او در میان شرپاها به عنوان محبوب‌ترین کوهنورد محسوب می‌شود.

آپا شرپا در دهی در یک منطقه‌‌‌ نزدیک قله‌ اورست در ارتفاع ۳۸۰۰ متری به دنیا آمده است. اما او دقیقا تاریخ تولد خود را نمی‌داند، به احتمال زیاد او در سال ۱۹۶۰ میلادی به دنیا آمده است. زمانی که آپا شرپا ۱۲ سال داشت، پدرش درگذشت و او می‌بایست هزینه‌ زندگی مادر و ۵ خواهر و برادر خود را تامین کند.

“الهه اورست از من حفاظت می‌کند”

آپا شرپا پس از انجام کارهای مختلف،بالاخره تصمیم گرفت به عنوان یک “شرپا” فعالیت کند. آپا شرپا در سال ۱۹۹۰ برای اولین بار توانست به اورست صعود کند و پس از آن هر سال این صعود را تکرار کرد.

این کوهنورد بزرگ معتقد است که خدایی در قله‌ اورست از او حفاظت می‌کند و می‌گوید: «چومولونگ ‌ما، الهه اورست، در آنجا حافظ من است. ما تقریبا مثل دو دوست هستیم. من زیاد آن بالا بودم و تا به حال مشکلی نداشته‌ام».

اما با این که آپا شرپا رکورد اورست را دارد،همواره تاکید می‌کند که بالا رفتن از اورست امری بدیهی نیست: «اورست به هیچ وجه آسان نیست. اما من اکنون اعتماد به نفس بیشتری دارم و هر سنگ و صخره‌ اورست را می‌شناسم».

“تمام کار سخت بر دوش ما شرپاهاست”

وی می‌افزاید: «تمام کار سخت بر دوش ما شرپاهاست. بالا رفتن بدون بار خوش می‌گذرد و یک نوع ماجراجویی است».

به گزارش دویچه‌وله،در حال حاضر آپا شرپا در “سالت‌لیک‌سیتی” در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کند. فرزندان او در آنجا به مدرسه و دانشگاه می‌روند. او قصد دارد پس از تحصیل فرزندانش بار دیگر به زادگاه خود بازگردد.

آپا شرپا موسسه‌ای افتتاح کرده که از پروژه‌های تحصیلی منطقه‌ اورست حمایت می‌کند. این کوهنورد بزرگ قصد دارد تا زمانی که توانایی جسمانی‌اش اجازه ‌دهد،به قله‌ اورست صعود کند.

همچنین ببینید

معرفی فیلم Meru

مستند مرو ساخته‌ی جیمی چین و همسرش الیزابت چای واسرهاولی ست که موفق شد در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *