خانه / فرهنگی / اخبار / روایتی مستند از حادثه تلخ “دیزین ۸۸”

روایتی مستند از حادثه تلخ “دیزین ۸۸”

«ناجی»! … بدون تیتراژ، بدون کارگردانی، از جمله فیلم‌های مستندی بود که در نهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران”سینما حقیقت” با استقبال مخاطبان مواجه شد … «ناجی» نام فیلم ۸۲ دقیقه است که ۲۷ آذرماه در بخش خارج از مسابقه در سالن ۳ سینما فلسطین به نمایش درآمد. «ناجی» روایت سعید طاهری موسوی کوه‌نوردی است که در حادثه بهمن سال ۸۸ در منطقه دیزین جان باخت!

RePID
۴۱ دقیقه از این فیلم حضور ناجیانی را به تصویر می‌کشد که برای نجات گروهی از کوه‌نوردان گرفتار در بهمن تلاش می‌کنند. ۴۱ دقیقه دوم فیلم هم روایت کننده این حادثه را که خودش گرفتار بهمن می شود در سیاهی مطلق به تصویر می‌کشد.

در این بخش از فیلم صدای «سعید طاهری موسوی» که با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند، شنیده می‌شود. این بخش از فیلم احساسات بسیاری از مخاطبان را تحت تاثیر قرار داد به نحوی که فیلم بدون تشویق حاضران پایان یافت.

«ناجی» بدون تدوین و کارگردانی و کات برای تماشاگران پخش شد. هدف از نمایش فیلم به این شکل ترغیب مستندسازان برای ایجاد جریان فیلمسازی با همین مضمون اعلام شد.

در پایان نمایش فیلم مادر زنده‌یاد طاهری موسوی [خانم مقدم] گفت: من هیچ‌گاه بخش دوم این فیلم را ندیدم و دوست نداشتم ببینم تا تصویر پسرم همان‌ شکلی که در ذهنم باقی مانده حفظ شود. در جریان این حادثه پسر من به همراه پنج کوه‌نورد دیگر جان باختند و دادگاه آنان را به دلیل مداخله در امر امداد و نجات مقصر دانست!

او ادامه داد: هدف من از نمایش این فیلم پیگیری و ادامه جریان حقوقی این پرونده بعد از گذشت ۷سال به شکل درست است.

«سعید طاهری موسوی» دوربین کوچکی را با خود حمل کرده است که همین تصاویر را ثبت کرده است و بعد از پیدا شدن پیکرش این دوربین از او جدا می‌شود و فیلم‌های ضبط شده قابل دسترس می‌شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

همچنین ببینید

اجرای برنامه صعود به قله علم کوه

برنامه صعود به قله علم کوه در تاریخ ۲۷ و ۲۸ مردادماه با شرکت سیزده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *