خانه / فرهنگی / اخبار / ماجرای پلنگی که ۴۴ بز اهلی را درید و دامدار مسلحی که به پلنگ شلیک نکرد

ماجرای پلنگی که ۴۴ بز اهلی را درید و دامدار مسلحی که به پلنگ شلیک نکرد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: چندی پیش یک قلاده پلنگ با حمله به یک گله دام اهلی در منطقه هشتاد پهلوی لرستان تعداد زیادی بز اهلی را درید.

مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان در این باره گفت: با اطلاع این دامدار به اداره محیط زیست بلافاصله محیط بان منطقه و کارشناسان این اداره به محل اعزام شده و ضمن بررسی حادثه و تایید حمله پلنگ، نسبت به تهیه گزارش و تنظیم صورتجلسه اقدام نمودند و مشخص شد ۴۴ راس بز اهلی بر اثر حمله پلنگ تلف شده اند.

مهندس بازگیر افزود: از طرفی از حضور پلنگ در این منطقه خوشحال و از سوی دیگر نگران تکرار حادثه و وارد آمدن آسیب از سوی دامداران به این گونه جانوری ارزشمند بودیم، از این رو ضمن تشکیل پرونده درصدد جبران خسارت وارده به این دامدار هستیم.

مهندس بازگیر ضمن تقدیر و تشکر از این دامدار در خودداری از وارد آوردن آسیب به پلنگ گفت: از کلیه دامداران تقاضا داریم در صورت حمله حیوانات وحشی از قبیل پلنگ ،گرگ و غیره در اولین اقدام با اداره محیط زیست منطقه تماس بگیرند تا هم جرمی را مرتکب نشوند و هم بتوانند خسارت وارده به دامهایشان را از ما طلب نمایند. امیدواریم مردم ایران زمین در کنار طبیعت باشند.

نکته قابل تامل در این خبر این بود که دامدار خسارت دیده علی رقم بروز خسارت سنگین به دامهایش و در اختیار داشتن اسلحه، آسیبی به پلنگ وارد نکرده بود.

از این رو تصمیم گرفتیم با آقای نوروز حیدری دامداری که گله اش مورد حمله پلنگ قرار گرفته بود گفت و گو کرده و ماجرا را از زبان خودش جویا شویم.

خبرنگار دیده بان محیط زیست: آقای حیدری داستان حمله پلنگ چه بود؟

نوروز حیدری: در منطقه کول پیر در ارتفاعات هشتادپهلو مشغول چرای دامها بودم، هر روز صبح زود گله را می برم و غروب برمی گردانم به روستا.

نزدیک غروب آفتاب بود که تصمیم گرفتم گله را جمع کنم و به پایین بگردانم. هوا مه آلود بود و بزها پراکنده بودند. متوجه سروصدای غیرعادی بزها شدم و به سمت گله رفتم. بزها پراکنده شده بودن و توی مه دید خوبی نداشتم.

ناگهان متوجه تعدادی از بزها شدم که زخمی شده بودن یا در جان دادن بودن. جلوتر رفتم و دیدم یک پلنگ بزرگ گردن یک بز را گرفته و درخال خفه کردن حیوان بود.

هیچ کاری از دستم بر نمیومد. پلنگ بزها رو می گرفت و خفه میکرد و چندتاشون هم از کوه پرت شدن به پایین.

شروع کردم به داد و فریاد، پلنگ متوجه من شد و به سمت بالای کوه فرار کرد.

گله تار و مار شده بود و بزها از ترس پراکنده شده بودن، تا جایی که تونستم گله رو جمع و جور کردم و اونهایی رو که سالم بودن برگردوندم به روستا.

چندتا از بزها که زخمی بودن و بعضی هم که از ترس فرار کرده بودن و برنمی گشتن رو در کوه رها کردم و با بقیه گله برگشتم پایین.

آقای حیدری مگر شما سگ گله ندارید؟ سگ ها کجا بودن؟

ما در آبادی سگ داریم ولی جایی که ما بزهامونو می بریم کوهستانی و خیلی صعب العبوره، سگ نمیتونه بالا بیاد و فقط بز به راحتی از صخره ها بالا میره.

شما چند راس دام داشتید و چند راس آن در حمله پلنگ تلف شد؟

بنده ۱۴۰ راس بز و گوسفند داشتم که ۴۴ عدد از بزهام توسط پلنگ تلف شدن.

به محیط زیست اطلاع دادین؟

بله همان شب با محیط بان منطقه تماس گرفتم و فردا هم به اتفاق محیط بان و کارشناس اداره رفتیم به محل. عکس گرفتند و تعداد دام های تلف شده هم شمارش شد و پرونده تشکیل دادند.

شما همراه خودتان اسلحه داشتید؟

بله من برنو با جواز دارم و همیشه همراهم است.

چرا از اسلحه استفاده نکردید؟

من قبلا هم پلنگ را در این کوه دیده بودم، این حیوان خیلی زیباست، شما تا از نزدیک نبینید متوجه حرف من نمیشید.

به خدا قسم اگر تمام دام های من را می خورد هرگز به طرفش تیر نمی انداختم.

آقای حیدری از صمیم قلب گفتید اگر تمام دامهایتان توسط پلنگ تلف می شد آسیبی به این حیوان نمی زدید؟

خداوند به ما برکت میدهد، هر سال بزغاله ها و بره های جدید متولد میشن و دام های ما دوباره زیاد میشه اما اگر پلنگ از بین رفت دیگر این کوه پلنگ ندارد.

باز هم میگم اگر تمام دام های من را تلف کرده بود هرگز پلنگ را نمی کشتم.

پدر من همیشه از خرس های این منطقه تعریف می کند، اینجا قبلا تعداد خیلی زیادی خرس زندگی می کرد اما مردم همه را کشتند، الان دیگه خرس توی کوه نیست چند ساله که اصلا دیگه خرسی وجود نداره.

اگر عقابی در آسمان این کوه پرواز نکند، اگر کل و بزهای وحشی داخل کوه نباشند، اگر سر یک چشمه ده ها کبک آب نخورن طبیعت لذت بخش نیست.

من از شنیدن صدای آواز کبک ها توی این کوه خیلی بیشتر از خوردن گوشت اونها لذت میبرم.

آقای حیدری چرا از بین رفتن یک حیوان مثل خرس برای شما اهمیت دارد؟ چرا وجود پلنگ برای شما مهم است؟

این منطقه خیلی بکر و زیباست، من از طبیعت زادگاهم لذت میبرم اما طبیعت هر چقدر بکر و زیبا باشد بدون جاندارانش هیچ لطفی ندارد.

آقای خبرنگار من از شما یک سوال بپرسم؟ اگر باغچه ای گل نداشته باشد یا دوتا گل پژمرده داشته باشد آن باغچه چه لطفی دارد؟

منبع :‌ دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران

همچنین ببینید

اجرای برنامه صعود به قله علم کوه

برنامه صعود به قله علم کوه در تاریخ ۲۷ و ۲۸ مردادماه با شرکت سیزده …

یک دیدگاه

  1. کیانوش صفرزاده

    خیلی عجیبه . آخه چرا باید یه پلنگ این همه حیوون رو تکه تکه کنه . مگه چند تا رو میتونه بخوره . تازه حیوونا بعد از حمله به اولین هم نوعشون فرار میکنن . این خیلی عجیبه که اون پلک ۴۰ تاشون رو با هم گیر انداخته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *