خانه / فرهنگی / مطالب فرهنگی / ۲۰ آذر ، روز جهانی کوهستان مبارک

۲۰ آذر ، روز جهانی کوهستان مبارک

در پی  بزرگداشت سال بین المللی کوهها در سال (۲۰۰۲) مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پنجاه و هفتمین جلسه خود در ژانویه ۲۰۰۳ روز۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) را بعنوان روز جهانی کوهستان تعیین و از سازمان خوار بار و کشاورزی ملل متحد (فائو) دعوت کرد تا مسئولیت هماهنگی این روز در سطح جهان را بر عهده بگیرد . فائو هر سال با تعیین یک موضوع، از کشورهای کوهستانی و اعضای مشارکت برای کوهها (MP ) دعوت می نماید تا با اجرای آیین های ویژه نظیرگردهمایی… و اجرای برنامه های کوهنوردی در بزرگداشت این روز و تاکید هر چه بیشتر بر اهمیت ونقش کوهستان بکوشند . و امسال فائو جنگل وحفظ جنگل را یاد آور شده و اهمیت آن را که همواره برای زندگی است دوچندان می کند . جنگل ها چه اهمیتی دارند؟

Mountain-Shepherd-w-1000

جنگل ها بخودی خود ،مهم هستند زیرا :
۱- مجموعه ای از موجودات زنده ،گیاه وجانور باهم در آن به هم زیستی مشغولند .
۲- جنگل ها تصفیه خان های طبیعی هوای کره ی زمین هستند . کربن دی اکسید را از هوا می گیرند و آن را به اکسیژن تبدیل می کنند که برای همه ی موجودات زنده ماده ای حیاتی است.
آیا این دو دلیل کافی نیست که جنگل ها را محیطی پویا ،زنده ولازم بدانیم ؟ با این حال بد نیست باز هم در باره ی اهمیت این چشم انداز های طبیعت مطالبی را بگوییم : ما برای گذراندن اوقات فراغت ، گاهی به جنگل ها پناه می بریم پس جنگل ها محیط های آرام ودلنواز برای افرادی است که از سر و صدای شهر ها ومحیط یکنواخت و کسالت آور آنها فرار می کنند تا دمی را در سایه روشن درختان جنگل بیاسایند. … جنگل ها، الهام بخش شاعران ،نویسندگان، نقاشان، موسیقیدانان و هنرمندان بسیاری بوده …

همچنین ببینید

نوروز ۱۴۰۰

همنوردان گرامی با سپری شدن سوز و سرمای زمستانی، شاخه های سرد و بی جان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *