خانه / فرهنگی / اخبار / دکتر کارل “پروسیک” که بود!؟

دکتر کارل “پروسیک” که بود!؟

prosik          دکتر کارل “پروسیک” در ۱۶ می ۱۸۹۶ (۱۱۸ سال پیش) در وین اتریش به دنیا اومد. او یک کوهنورد “چک”ی الاصل و یکی از بهترین کوهنوردان زمان خود بوده است. او کسی است که به عنوان ابداع گر “گره پروسیک” شناخته می شود. در واقع طبق یک داستان اتریشی – کوهنوردی، ماجرای ابداع این گره پر کاربرد (نه فقط در کوهنوردی) بدین شکل بوده که روزی کارل پروسیک به همراه دو همنورد خود روی یکی از دیواره های منطقه مون بلان فرانسه در حال گشایش مسیر بوده که ناگهان افتادن یکی از این کوهنوردان منجر به سقوط هر سه آنها که روی یک طناب بوده اند می شود. در جریان سقوط دو همنورد کارل کشته می شوند اما کارل در یک حادثه معجزه آمیز روی تکه طناب وصل شده به خود فیکس شده و در فضا معلق می ماند. روحیه بالای این کوهنورد و فشار ناشی از اینکه هر لحظه می تواند به سرنوشت دوستانش دچار شود با چاشنی هوش بالای وی باعث می شود کارل  بند پوتین خود را باز کرده و چند دور ، دور طناب خود بچرخاند و انتهای آن گره ضامنی بزند این ابداعِ کارل به او این امکان را می دهد که با فشار آوردن به زیر ضامن این گره امکان گرفتن از طناب نازک کوهنوردی اش را داشته باشد و هر بار با برداشتن وزن و فشار از روی گره آن را به راحتی روی طناب لغزانده و بالاتر بکشد.

این ابداع بی نظیر “کارل پروسیک” نه تنها جان او را از مرگ حتمی نجات داد بلکه تبدیل به یکی از بهترین و محبوب ترین گره های جهان شد که بیشترین کاربردش در صعودهای عمودی روی طناب در ورزش کوهنوردی است.
امروزه ابزار های زیادی همچون یومار، راپ من، کرول و … جهت جایگزینی گره پروسیک ساخته شده اند اما این گره همچنان یکی از گره های پر کاربرد کوهنوردی است.

 ۵۳ سال پیش در سال (۱۹۶۱) کارل “پروسیک” در سن ۶۵ سالگی از دنیا رفت اما یادگار مفیدش بسیار بیشتر از خودش عمر خواهد کرد.

 prosik2

(منبع : وبلاگ ایاز)

همچنین ببینید

اجرای برنامه صعود به قله علم کوه

برنامه صعود به قله علم کوه در تاریخ ۲۷ و ۲۸ مردادماه با شرکت سیزده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *